Partnerzy Programu

Znajdź nas na...

Wielodzietność

Zwolnienie z oplat skarbowych dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Prezydent RP podpisał nowelę Prawa o aktach stanu cywilnego. Umożliwi ona objęcie zwolnieniem z opłaty skarbowej odpisów skróconych aktów stanu cywilnego. Dla rodzin wielodzietnych oznacza to, że występując o Kartę Dużej Rodziny nie będą musiały wnosić opłaty w wysokości 22 zł. To ważna decyzja.

Z początkiem 2015 roku w życie weszło nowe Prawo o aktach stanu cywilnego. Dzięki noweli duże rodziny nie są już narażone na dodatkowe wydatki chcąc uzyskać Kartę Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny uprawnia rodziny wielodzietne – a zatem te z co najmniej trójką dzieci – do szeregu ulg i zniżek. Do Karty dołączają kolejni partnerzy – a od stycznia – Karta obowiązuje na mocy ustawy. Zachęcamy wszystkich posiadaczy Toruńskiej Karty Dużej Rodziny do składania wniosków o Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Więcej na rodzina.gov.pl

Więcej…

Jak zaradzić kłótniom między dziećmi?

Czy jako rodzice macie już dosyć częstych konfliktów waszych dzieci?

Przedstawiam wam kilka porad jak możecie zniwelować choć po części

kłótnie pociech. Pamiętajcie jednak, że im więcej osób miesza się do

kłótni tym trudniejsze może okazać się jej zażegnanie.

 

Więcej…

Jak przekonać dziecko do wyrwania mlecznych ząbków- czyli historia „Wróżki Zębuszki”

U każdego dziecka między 5 a 6 rokiem życia zaczynają wypadać zęby mleczne a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Niestety nasze pociechy nie rozumieją całej tej sytuacji, bardzo boją się wyrwania ząbka, a my rodzice nie chcemy sprawić im bólu i zrazić ich do dentysty.

 

Moja sześcioletnia córka przychodząc ze szkoły opowiadała o koleżankach, u których była Wróżka Zębuszka i pyta : „Kiedy mi wypadnie ząbek?”. I właśnie przyszedł czas i na nią, ząbek się rusza, radość z przyjścia Zębowej Wróżki niestety przegrała ze strachem. Ważne jest, aby nie wyrywać ząbka na siłę, poczekajmy aż sam oderwie się od dziąsła na tyle, że wystarczy lekko pociągnąć, aby go wyrwać. Poprzez złe wyrwanie ząbka, możemy doprowadzić do sytuacji, w której uszkodzimy dziąsło, ząb stały poprzez to może krzywo rosnąć a dziecko na samą myśl o dentyście będzie płakało. A tego zapewne nie chce żaden rodzic.

 

Pamiętajcie także o Wróżce Zębuszce, historia ta znana jest już od dawna i działa na większość maluchów, które uwielbiają bajki i wróżki. Każde dziecko, któremu wypadnie ząbek, powinno wieczorem schować go pod poduszkę, ponieważ w nocy pojawi się zębowa Wróżka, która zabierze ząbek, a w zamian zostawi pieniążek lub jakiś drobny prezent (wszystko zależy od rodziców). Najważniejsze w tym wszystkim jest, to żebyście pamiętali, że Wróżka Zębuszka ZAWSZE dotrzymuje słowa ‼

 

Zęby stałe rosną u dzieci przez kilka lat, wszystko zaczyna się zwykle od przednich ząbków. W międzyczasie zaczynają pojawiać się zęby trzonowe, które są już dużo większe, szersze i pofalowane na bokach. Do Was jako do rodziców należy decyzja do którego momentu do dzieci przychodzi Wróżka Zębuszka. Wiadomo, że z biegiem czasu dzieci coraz mniej będą w nią wierzyły, ale jeśli postaracie się wraz z wiekiem urozmaicać drobnostki przynoszone od domniemanej „wróżki” może nie nastąpi, to aż tak szybko.

 

Rozmawiając z dzieckiem o Wróżce i o wypadaniu ząbków, warto wspomnieć, że jest, to pewien ważny etap w ich życiu, taki pierwszy malutki krok w dorosłe życie. Wspomnijcie, ze Wy również jak byliście dzieckiem, dostawaliście prezenciki od Wróżki. I wykorzystajcie ten czas na naukę dbania o higienę jamy ustnej. Ważne, aby dzieci rozumiały, że te zęby będą miały już do końca życia- muszą o nie dbać, bo kolejne im już nie urosną. Od najmłodszych lat musimy wyuczyć u dzieci nawyk mycia zębów- a wtedy wizyta u dentysty będzie tylko zwykłą kontrolą, a nie długotrwałym leczeniem.

 

Jak sprawić żeby stare zabawki nabrały nowego blasku

W każdym domu, w którym są dzieci, są również duże ilości zabawek, często przekładane z półki na półkę, pochowane w pudełkach, szafach bądź schowane w piwnicy. Niestety dla nas Rodziców, dzieci bardzo przywiązują się do swoich zabawek i pluszaków.

 

Często próbuję „pozbyć się” nieużywanych już zabawek mojej sześcioletniej córki, niestety najczęściej kończy się ,to niepowodzeniem, gdyż moje dziecko do każdej zabawki ma przypisaną historię. Często słyszę „Mamo, ale tą lalkę dostałam od babci, jak ją oddamy, to babcia będzie się gniewała”, „To dostałam od Mikołaja”, Jestem pewna, że większość Rodziców słyszało nie raz takie właśnie słowa. Co robić żeby opróżnić szafy, kartony i pokój naszych dzieci?

 

Więcej…

Więcej artykułów…